فروش گاز

MARPOL 2020: فرصتی برای اوپک برای بازپس گیری سهم بازار

محدودیت‌های جدید MARPOL در محتوای گوگرد در سوخت‌های دریایی می‌تواند منجر به 1 تا 1.8 مگابایت مگابایت در روز پالایشگاه اضافی برای تولید حجم بیشتری از بنزین دریایی شود. چنین تقاضای اضافی نفت خام می تواند فرصتی برای اوپک برای بازپس گیری سهم بازار فراهم کند.

محدودیت‌های جدید MARPOL (کنوانسیون بین‌المللی برای جلوگیری از آلودگی کشتی‌ها) بر میزان گوگرد در سوخت‌های دریایی که از سال 2020 شروع می‌شود، می‌تواند منجر به 1 تا 1.8 مگابایت مگابایت در روز پالایشگاه اضافی برای تولید حجم بیشتری از بنزین دریایی شود. این تقاضای اضافی نفت خام به انقباض بازار نفت خام در سال های 2020-21 کمک می کند و می تواند فرصتی برای اوپک برای افزایش حجم و سهم بازار فراهم کند.

MARPOL به طور خلاصه
در سال 2020، محدودیت‌های جهانی سولفور برای سوخت بانکر دریایی از 3.5 درصد فعلی به 0.5 درصد کاهش می‌یابد که بر 3.7 مگابایت در روز تقاضای سوخت صنعت کشتیرانی تأثیر می‌گذارد. با این حال، درجه بالایی از عدم اطمینان در مورد میزان انطباق شرکت‌های کشتیرانی وجود دارد، و در صورت تغییر، کدام سوخت جایگزین را انتخاب خواهند کرد. آنها در واقع می توانند به استفاده از درجه های گوگرد بالا ادامه دهند و اسکرابرهای گوگردی را نصب کنند که گوگرد را از گازهای خروجی پس از احتراق حذف می کند.

شرکت های کشتیرانی برتر مانند مرسک و هاپاگ-لوید تاکید کرده اند که با تغییر به سوخت های جایگزین، مقررات جدید را رعایت خواهند کرد. در مورد اصلی ما، ما انتظار داریم 80-90٪ با مقررات MARPOL در سال 2020 مطابقت داشته باشد.

چندین راه وجود دارد که صنعت می تواند مطابقت داشته باشد:

روغن سوخت کم سولفور (LSFO): این سوخت جایگزین مطابقت دارد، اما در دسترس بودن محدود است. پس از سال 2020 نمی‌تواند به طور کامل تقاضا برای سوخت پناه‌گاه دریایی منطبق را برطرف کند، اگرچه فعالیت‌های بیشتر پالایشگاه‌ها باعث افزایش تولید می‌شود و همچنین گوگردزدایی بیشتر نفت کوره با گوگرد بالا (HSFO) در ظرفیت موجود را افزایش می‌دهد.

گازوئیل دریایی (MGO): این سوخت جایگزین نیز مطابقت دارد و می تواند با افزایش کارکرد پالایشگاه ها و همچنین از طریق کراکینگ بیشتر، گوگردزدایی و سایر پالایش های ثانویه در جایی که ظرفیت برای این کار وجود دارد، افزایش یابد.

اسکرابر: این افزودنی به فرستنده‌ها اجازه می‌دهد به سوزاندن HSFO ادامه دهند، در حالی که انتشار گازهای گلخانه‌ای را به جای هوا در آب منتشر می‌کنند، که مجاز است. با این حال، ما تخمین می زنیم که اسکرابرها کمتر از 15 درصد از انطباق جهانی MARPOL را تشکیل می دهند.

گاز طبیعی مایع (LNG): اگرچه یک سوخت جایگزین بالقوه است، اما بعید است که در کوتاه مدت به عنوان یک جایگزین مناسب برای سوخت انبارهای معمولی ظاهر شود و انتظار می‌رود سهم آن از تقاضا زیر 1 درصد باقی بماند.

همچنین این خطر وجود دارد که برخی از فرستنده‌ها اصلاً رعایت نکنند، زیرا سازمان بین‌المللی دریانوردی (IMO) – که تحت نظارت آن MARPOL راه‌اندازی شد – مکانیسم اجرایی مناسبی ندارد. با این حال، همانطور که در بالا ذکر شد، شرکت‌های حمل‌ونقل بزرگ‌تر و با سابقه‌تر به احتمال زیاد از این قوانین پیروی می‌کنند و در نتیجه، برای اجرای دقیق‌تر و توسعه فناوری‌هایی که کشتی‌های ناسازگار را شناسایی می‌کنند، فشار خواهند آورد.

افزایش کارکرد پالایشگاه ها باعث افزایش تقاضای نفت خواهد شد
با افزایش ناگهانی تقاضا برای سوخت های جایگزین، تغییر در ترکیب سوخت جهانی در چنین مقیاس وسیعی برای پالایشگاه ها چالش برانگیز خواهد بود، زیرا آنها برای تولید حجم اضافی مورد نیاز MGO یا LSFO پیکربندی نشده اند. به دلیل محدودیت‌های بیشتر بر روی خروجی LSFO، انتظار داریم که MGO سهم اصلی تقاضای اضافی را بر عهده بگیرد – بسته به رفتار فرستنده (شکل 1) از 75٪ تا 40٪.
بنابراین، این تقاضای بالاتر می‌تواند منجر به افزایش تقاضای نفت خام شود که منجر به افزایش فزاینده تقاضای نفت (در بالای تقاضای مایعات اساسی 103.4 میلیون بشکه در روز) به میزان 1.0-1.8 میلیون بشکه در روز تا سال 2021، معادل 40 می‌شود. -55 درصد سهم MGO در کل ترکیب. در سناریوی 75% «حداکثر تأثیر» MGO ما، می‌توانیم شاهد افزایش 3.8 مگابایت در روز در نتیجه MARPOL باشیم، اگرچه این سناریو نیاز به استفاده کامل از پالایشگاه جهانی دارد و بسیار بعید است.

در حالی که گسترش گسترش بین گریدهای شیرین تر و ترش تر نیز می تواند پالایشگاه ها را تشویق کند تا قابلیت های پردازش و ترکیب HSFO خود را گسترش دهند، عدم اطمینان در مورد اجرای MARPOL مانع از توجیه چنین سرمایه گذاری های قابل توجهی از قبل می شود. در حال حاضر تعداد بسیار کمی از پالایشگاه ها اضافه شدن ظرفیت تبدیل HSFO را اعلام کرده اند و رویکرد کلی در صنعت این است که منتظر بمانیم و ببینیم.

ما انتظار داریم که اگر بیش از 40 درصد کشتی‌ها به MGO بروند، افزایش قیمت آن در نهایت باعث می‌شود برخی کشتی‌ها اسکرابر نصب کنند و به HSFO سوزان برگردند. بنابراین، اگر سطح بالایی از پذیرش MGO به زودی پس از معرفی قوانین جدید وجود داشته باشد، مدت زیادی دوام نخواهد آورد و افزایش توان نفت خام پس از سال 2021 کاهش خواهد یافت تا زمانی که از سال 2025 به بعد به 1 میلیون بشکه در روز برسد.

در حالی که قانون MARPOL در سال 2020 اجرایی می شود، ما انتظار داریم که معامله گران شروع به افزایش خرید MGO در سه ماهه چهارم 2019 در تلاش برای انباشت سهام قبل از شروع به افزایش قیمت ها تحت تأثیر تقاضای بالاتر کنند. بنابراین، در مورد مرجع ما شاهد انتقال 0.3 میلیون مگابایت در روز از تقاضا از سال 2020 به سه ماهه چهارم 2019 هستیم.

در سمت عرضه، اوپک ذینفع اصلی است
ما بر این باوریم که بازارها از سال 2020 به بعد در نتیجه انقباض بیشتری خواهند داشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *