ایزوتانک، کانتینرهای حمل

ایزوتانک : ایزوتانک نوعی تانکر فولادی می باشد برای حمل گازهای مایع، مواد قابل اشتعال، مواد خورنده، مواد شیمیایی و مواد سمی مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به نوع قاب دور ایزوتانک برای حمل ریلی و دریایی نیز مناسب است. از ایزوتانک برای حمل هلیوم مایع، اکسیژن مایع، آرگون مایع، نیتروژن مایع استفاده میشود.

ایزوتانک متشکل از یک قاب کانتینری 20 فوت است که یک تانکر درون قاب قرار گرفته است. این شکل خاص قاب، مزایای کانتینر که قابل حمل توسط حمل نقل زمینی، ریلی و دریایی است را به آن می دهد. انواع مختلفی از ایزوتانک در بازار وجود دارد که هر کدام برای هدف خاصی طراحی شده است.از تانکرهای کانتینری میتوان برای حمل تمام مایعات خطرناک و غیرخطرناک شامل گازهای مایع، مواد قابل اشتعال، مواد خورنده، مواد شیمیایی و سمی استفاده کرد.

این ظروف از فولاد ضد زنگ ساخته شده اند و با انواع لایه های محافظ احاطه شده اند. بر اساس نوع محموله می توان از پوسته های مختلفی استفاده کرد. ظرف دارای یک منهول در بالا به همراه حداقل یک سوپاپ و یک سوپاپ دیگر در پایین است. آنها به شکل یک استوانه هستند. از آنجایی که مخازن ISO بر اساس استانداردهای ISO ساخته شده‌اند، قاب مخزن دارای ابعادی در حدود 6 متر طول، 2.4 متر عرض و بین 2.4 تا 2.5 متر ارتفاع و اندازه و نوع متفاوت است و می‌تواند بین 21000 تا 40000 لیتر مایع را حمل کند.

ایزوتانک

انواع مایعات قابل حمل در ظروف مخزن ISO

1. ملاس
2. شیر و سایر لبنیات
3. مشروبات الکلی و غیر الکلی
4. قندهای مایع
5. پراکسید هیدروژن
6. اسید گوگرد / اسید نیتریک
7. مواد شیمیایی / حلال ها
8. محصولات غذایی مایع
9. روغن گرمایش / روغن های گیاهی
10. بنزین / گازوئیل / گاز مایع
11. رزین های مایع

مزایای کانتینرهای مخزن ISO (ایزوتانک) 

1. ظروف مخزن ISO روشی قابل اعتماد، مقرون به صرفه (بسته به محصولی است که حمل می شود) و قطعاً ایمن برای حمل مایعات فله است.

2. مخازن ISO طوری طراحی شده اند که معیارهای خاصی را با توجه به ماده ای که حمل خواهند کرد، برآورده کنند.

3. به دلیل موارد فوق، مخازن ISO بسیار قابل اعتماد هستند و می توانند فشار و آسیب های شدید را تحمل کنند.

4. مخازن ISO بسیار بعید است که نشت کنند و به مواد بسته بندی اضافی برای محموله نیاز ندارند.

5. مخازن ISO دمای خاصی را برای محموله های حساس به دما حفظ می کنند و می توانند از طریق زمین یا اقیانوس حمل شوند.

Flexitanks در مقابل کانتینرهای تانک ISO برای حمل و نقل مایعات فله

از آنجایی که کانتینرهای تانک ISO اغلب با Flexitanks مقایسه می‌شوند، می‌توانم بگویم این مقایسه بسته به نوع محصول و مبدا/مقصد محموله قابل اعمال است. فلکسی تانک ها و کانتینرهای مخزن هر دو برای انتقال مایعات فله استفاده می شوند. بسته به آنچه ارسال می کنید و مبدا/مقصد، یک روش می تواند بهتر از دیگری باشد.حمل و نقل مایع فله بخش مهمی از صنعت حمل و نقل بار است. بسته به نوع محصول ارسال شده، مبدا محصول و مقصد محموله، مطمئن ترین و مقرون به صرفه ترین روش حمل و نقل مایع فله ممکن است مشخص نباشد.

در حالی که کانتینرهای تانک ISO و فلکسی تانک ها هر دو برای حمل موثر مایعات فله استفاده می شوند، تفاوت های مشخصی بین این دو گزینه وجود دارد. فلکسی تانک ها زمانی مقرون به صرفه هستند که محصول بسته به مبدا/مقصد خطرناک نباشد. با توجه به هزینه بالای جابجایی کانتینرهای مخزن به مبدأ محموله، در صورتی که تجارت دوطرفه در مبدا/مقصد وجود نداشته باشد، این مخازن باید به محل اصلی خود یا جایی که تامین کنندگان کانتینر مخزن نیاز دارند، تغییر مکان دهند. بنابراین، این امر هزینه حمل و نقل دریایی را افزایش می دهد. در این سناریو، فلکسی تانک‌ها می‌توانند نقش مهمی در حفظ مزیت حمل و نقل در مقابل کانتینرهای مخزن ایفا کنند.