شیر سیلندر

شیر سیلندر وسیله ای برای باز و بست و تنظیم یا کنترل جریان گاز یا مایع درون سیلندر است. شیر سیلندر بعنوان یک پورت ورودی عمل می کند تا یک سیلندر پر شود و بعنوان یک پورت خروجی اجازه می دهد تا گاز عرضه شود. شیر سیلندر معمولا از جنس فولاد یا استیل هستند که بر روی سیلندر قرار می گیرند. شیر سیلندر جهت باز و بسته کردن و همچنین خارج کردن گاز داخل کپسول استفاده می شود. جنس این نوع شیرها بسته به نوع گاز داخل سیلندر از فولاد و استیل ساخته شده است و هر گازی شیر سیلندر مخصوص بخود را دارد که در گاز CO2 برای اطمینان بیشتر از شیر سوپاپدار استفاده می شود.

انواع شیر سیلندر و موارد مصرف:

شیر سیلندر راستگرد: این شیر در گازهای خنثی کاربرد دارد.

شیر سیلندر چپگرد: موارد مصرف این شیر در گازهای آتشزا می باشد.
شیر سیلندر توپیچ: از این شیر در گاز هلیوم استفاده می شود. شیر سیلندر توپیچ برای سیلندرهای با ظرفیت های مختلف طراحی و ساخته می شود و دارای دو نوع معمولی و سوپاپدار است. جنس بدنه و ساقه این نوع شیر از برنج، مهره آن از جنس آهن، جنس فنر از فولاد و جنس فلکه نگهدارنده فنر از آلومینیوم یا پلاستیک می باشد.

شیر سیلندر راستگرد , چپگرد

شیر سیلندر روپیچ: از این شیر در سیلندرهای مختلف خصوصا آرگون و نیتروژن استفاده می شود و برای سیلندرهای با ظرفیت های مختلف طراحی و ساخته شده است. این نوع شیرها دارای دو نوع معمولی و سوپاپدار هستند. جنس بدنه و ساقه شیر سیلندر توپیچ برنجی، جنس مهره از آهن، جنس فنر شیر از فولاد، جنس فلکه نگهدارنده فنر، از آلومینیوم یا پلاستیک می باشد.
شیر سیلندر سوپاپدار: این نوع شیرها مخصوص سیلندر دی اکسید کربن، در مصارف صنعتی و آزمایشگاهی در سیلندرهای با ظرفیت های مختلف طراحی و ساخته شده است. شیر سیلندر سوپاپدار دارای دو نوع معمولی و سوپاپدار است.

جنس شیر سیلندرها بر اساس نوع گاز موجود به دو دسته تقسیم می‌شوند

1_شیرهای برنجی : در گازهای غیر خورنده فارغ از ٱتش زا و یا بی اثر بودن گاز شیرهای برنجی استفاده میشود( البته به نوع مشتری و بنا به درخواست ایشان شیرهای برنجی با روکش کروم نیز قابل ارائه می باشد.)

2_ شیرهای استنلس استیل : در گازهای خورنده ای مثل گاز هیدروژن سولفید می بایست از شیرهای برنجی می باشند.

در خصوص شیرهای سیلندری سه استاندارد جهانی شناخته شده و مطرح وجود دارد که فقط شماره های محدودی از آن ها بیشترین کاربرد را در ایران دارد. شرکت ارکان گاز در راستای حمایت از مصرف کنندگان گرامی و همچنین رعایت قوانین و اصول ایمنی شیرهای سیلندر اقدام به پیاده سازی این استانداردها و آگاهی هر چه بیشتر مشتریان خود نموده است.