دسته‌بندی نشده, گاز مایع

انعکاس جریان LNG در سال 2020

انعکاس جریان LNG در سال 2020

COVID-19 باعث نوسانات بی‌سابقه‌ای در بازارهای LNG شد و قیمت‌های لحظه‌ای هم در پایین‌ترین و هم بالاترین رکورد ثبت شد. تجزیه و تحلیل داده های سال گذشته نشان می دهد که آینده چه چیزی ممکن است برای صنعت داشته باشد.
18 فوریه 20212020 سالی بی سابقه برای گاز طبیعی مایع (LNG) بود. همه‌گیری کووید-19 بیشتر بازارهای اصلی را تحت تأثیر قرار داد، با چالش‌های عملیاتی اولیه در برخی از پایانه‌های گازی‌سازی مجدد و قرنطینه‌های شدید که در ابتدا بر تقاضا تأثیر گذاشت. کشورهایی که بهتر می‌توانستند از شیوع ویروس کرونا جلوگیری کنند، شاهد بهبودی سریع‌تر و در برخی موارد، رشد شدید تقاضا نسبت به سال گذشته بودند. قیمت‌های نقدی LNG در تابستان به پایین‌ترین سطح خود رسید، اما پس از آن در پایان سال به سرعت افزایش یافت و قیمت‌های نقطه‌ای در زمستان 2020-2020 به بالاترین حد خود رسید. به طور کلی، نوسانات قیمت و تقاضا منجر به کاهش و نوسانات قابل توجهی در استفاده از کارخانه مایع سازی در بیشتر سال شد.

مک کینزی دو راه حل تحلیلی پیشرفته برای کمک به نظارت بر بازارهای گاز در زمان واقعی ایجاد کرده است. اول، LNGFlow استفاده از ناوگان LNG جهانی و حرکات روزانه را ردیابی می کند و جریان های تجاری و عرضه و تقاضا را نظارت می کند. دوم، EUPipeFlow جریان روزانه گاز طبیعی در سیستم خط لوله اتحادیه اروپا را ردیابی می‌کند و تجزیه و تحلیل‌هایی از سطح عرضه، تقاضا و ذخیره‌سازی ارائه می‌دهد و کاربران را قادر می‌سازد تا میزان استفاده از نقاط زیرساختی کلیدی را با هم مقایسه کنند.

پس از تجزیه و تحلیل داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط این راه‌حل‌ها، ما بینش‌های کلیدی را از سال گذشته شناسایی کردیم که به توضیح پیامدهای بازار LNG در سال ۲۰۲۱ و بعد از آن کمک می‌کند.

حجم جهانی LNG
با وجود کووید-19، حجم جهانی LNG تحویل‌شده در سال 2020 همچنان رشد کرد، البته تنها 2.5 میلیون تن (MT) (+1 درصد) به 358.9 تن در مقایسه با 356.4 تن تحویل‌شده در سال 2019 (شکل 1). افزایش تقاضا از چین و هند حاصل شد که با هم نزدیک به 10 تن اضافی وارد کردند (شکل 2). سایر مناطق واردکننده کاهش خالص واردات LNG را به میزان تقریبی 7 تن در پاسخ به کاهش تقاضا یا قیمت‌های بالاتر در اواخر سال تجربه کردند.

کووید-19 همچنین با کاهش قیمت جهانی گاز به پایین‌ترین حد رکورد، سطح بی‌سابقه‌ای از اختلال در عرضه را ایجاد کرد. برخی از تامین کنندگان در پاسخ به قیمت های لحظه ای پایین یا چالش های عملیاتی عرضه را کاهش دادند. در طول تابستان، بسیاری از خریداران و معامله‌گران تصمیم گرفتند که عرضه‌های خود را از ایالات متحده لغو کنند، زیرا دیگر نمی‌توان آن‌ها را برای سود در بازارهای نقدی آسیا یا اروپا فروخت. با این وجود، علی‌رغم لغو محموله‌ها، ایالات متحده توانست تولید سالانه خود را افزایش دهد زیرا تأسیسات جدید مایع‌سازی (مانند کامرون و فری‌پورت) تا سال 2020 افزایش یافت.

قیمت گذاری
میانگین قیمت LNG در ژاپن 4.5 دلار/MMBtu بود که 31 درصد نسبت به 6.5 دلار/MMBtu در سال 2019 کاهش داشت (شکل 3). در نتیجه رکود اقتصادی و اختلالات ناشی از COVID-19، قیمت LNG به پایین‌ترین حد خود رسید و برخی محموله‌ها در آسیا در تابستان با قیمت‌های کمتر از 2 دلار/MMBtu فروخته شدند. با این حال، قیمت ها در سه ماهه چهارم شروع به تقویت کردند، با افزایش نقطه ای به سطوح قابل مقایسه با قراردادهای معمولی مرتبط با نفت2 و در نهایت در حدود 7 دلار/MMBtu برای تحویل در دسامبر بسته شدند. قیمت‌های نقطه‌ای در سال جدید به رشد خود ادامه دادند و در نهایت در اوایل سال 2021 به بالاترین حد خود رسیدند، به طوری که برخی از محموله‌ها نزدیک به 40 دلار/MMBtu فروخته شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *